Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
W 17. tygodniu ciąży Twoje dziecko waży mniej więcej 100 g. Ma ok. 15 cm długości – wielkością przypomina dorodny owoc awokado! Niedługo rozpocznie się przyrost tkanki tłuszczowej chroniącej je przed wychłodzeniem.
Skóra dziecka nadal jest cienka. Pokrywa ją lanugo – charakterystyczny meszek włosowy, który zaniknie do czasu porodu. Maluch ma też rzęsy. Jednak musi minąć jeszcze kilka miesięcy, zanim będzie w stanie nimi zatrzepotać.
Coraz sprawniejsze płuca dziecka potrafią już „wypychać” połknięty płyn owodniowy. Taki trening przygotowuje je do samodzielnego oddychania po przyjściu na świat maluszka.
Dowiedz się o badaniach w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Badania prenatalne – co powinna o nich wiedzieć przyszła mama?
Twoja macica położona jest ok. 5 cm poniżej pępka. Wypełnia miednicę, napiera na jelita i przesuwa je. Podbrzusze powiększa się, by pomieścić rosnące dziecko. Poprzez sieć naczyń krwionośnych łożysko dostarcza dziecku składników odżywczych i odprowadza produkty przemiany materii.
W 17. tygodniu ciąży piersi mogą dwukrotnie zwiększyć swoją objętość. Wynika to z przygotowań tkanki gruczołowej do produkcji mleka.
Możliwe, że przybrałaś na wadze już ok. 1,5 kg. Nie martw się – jeśli zdrowo się odżywiasz, nadprogramowe kilogramy znikną wkrótce po porodzie. Jedz niedużo, lecz często. Trzy duże posiłki dziennie zastąp sześcioma mniejszymi (hormony ciążowe spowalniają trawienie). W ten sposób unikniesz również mdłości, które mogą być konsekwencją dłuższych przerw w przyjmowaniu pokarmu.
Sprawdź, czego powinnaś unikać, gdy jesteś w ciąży – przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!
Powiększający się brzuch sprawia, że warto zainwestować w spodnie ciążowe. To dobry wybór, ponieważ rosną razem z dzieckiem – mają miękkie wstawki na brzuchu, a dodatkowo uszyte są tak, by Cię nie pogrubiać.
Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?
W 17. tygodniu ciąży możesz zmagać się z nadmiernym poceniem się, problemami ze snem, krwawieniami z nosa i dziąseł. Widoczne mogą stać się przebarwienia na twarzy.
Niektóre kobiety w ciąży skarżą się na bóle migrenowe. Przyczyn tego problemu należy upatrywać się w wahaniach poziomu estrogenu. Niestety dolegliwości nie będziesz mogła łagodzić środkami przeciwbólowymi. Staraj się raczej unikać tego, co może migrenę wywoływać (czekolada, glutaminian sodu, kofeina). Unikaj napięć i sytuacji stresujących oraz zadbaj o jakość snu.
Bóle głowy w ciąży – zobacz, jak sobie z nimi radzić. Przeczytaj artykuł: Zgaga, ból brzucha, ból głowy w ciąży – poznaj ciążowe dolegliwości
Zrezygnuj z ćwiczeń wymagających leżenia na plecach.
Wraz z upływem kolejnych tygodni pozycja ta zaczyna wiązać się z ryzykiem ucisku żyły głównej, a w konsekwencji ograniczeniem dopływu krwi do płodu.
Zobacz jakie ćwiczenia możesz wykonywać w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży
Dziel się radością z innymi!
Wysyłaj najbliższym wiadomości po każdej wizycie kontrolnej. Poczują się wyróżnieni i razem z Tobą będą mogli cieszyć się, że wszystko idzie w dobrym kierunku!
Zobacz jak prawidłowo dbać o formę w ciąży - przeczytaj artykuł: Ćwicz, jedz, relaksuj się – zadbaj o formę w ciąży!
17. tydzień ciąży to 5. miesiąc.
Brzuszek jest wystający i widoczny dla otoczenia.
Na USG można zobaczyć, jak dziecko ssie kciuk, kopie i się uśmiecha.
Brzuch może mieć o kilkanaście cm więcej niż na początku ciąży.
Dziecko intensywnie kopie i wygina kręgosłup. Potrafi także siusiać.
Tak. Na USG 3D widać całe dziecko. Można zauważyć już rysy jego twarzy.
Tak. Na tym etapie ruchy przypominają trzepotanie skrzydeł.
Przyczyny poronienia to: duży stres, wiek matki, infekcje intymne, niedobór składników aktywnych.
Łatwiej jest ustalić płeć chłopca.
Wielkość dziecka można porównać do owocu awokado.
Ruchy dziecka rozpoznasz po delikatnych muśnięciach i łaskotaniu, które pojawią się po posiłku lub podczas odpoczynku.
Dziecku zaczynają rosnąć brwi i rzęsy. Formuje się także tkanka tłuszczowa.
Jeśli skurcze są mocne i regularne, jedź do szpitala.
Dziecko ma ok. 15 cm długości.
Tak, płeć jest już widoczna.
Dziecko znajduje się ok. 3-5 cm poniżej pępka.
Waga to indywidualna kwestia. Jeśli masz prawidłowe BMI, powinnaś przytyć od 1,5 do 4 kg.
Przed wizytą kontrolną wykonaj badanie moczu, morfologię i inne badania zlecone przez lekarza.