Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
13. tydzień ciąży to moment, w którym dziecko waży około 13-20 g i mierzy od 65 do 80 mm – to długość przeciętnej limonki. Maluszek rośnie teraz w zawrotnym tempie, jednak od tego momentu jego wzrost będzie już indywidualny.
Organy i tkanki, które ukształtowały się w pierwszym trymestrze, zaczynają się rozwijać. Nerki, które początkowo stanowiły część pępowiny, znalazły swoje miejsce w jamie brzusznej.
Język i struny głosowe są już gotowe do solówki przy porodzie, a oczy przesuwają się coraz bliżej siebie.
Uszy są na właściwym miejscu, a głowa ma wielkość połowy całego ciała (w chwili urodzenia będzie stanowić ¼ ciała).
Ruchy dziecka są gwałtowne, ale nadal nie jesteś w stanie ich odczuwać. Dzięki swojej ruchliwości nabywa nowe umiejętności, np. potrafi ssać kciuk.
Zobacz, jak prawidłowo dbać o formę w ciąży – przeczytaj artykuł: Ćwicz, jedz, relaksuj się – zadbaj o formę w ciąży!
Twoja macica znajduje się w dolnej części brzucha. W miarę powiększania się zajmie ona całą jamę miednicy, rozszerzając się na wszystkie strony.
Brzuch nadal nie jest jeszcze mocno widoczny, ale nie jest też całkowicie płaski. Możesz też zauważyć nieznaczny przyrost tkanki tłuszczowej w okolicy lędźwiowej.
Ból brzucha w ciąży nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Dowiedz się, co może oznaczać ból brzucha w ciąży - przeczytaj artykuł: Bóle brzucha w ciąży - czy zawsze oznaczają problemy?
To dobry czas, by zastanowić się nad wyborem szkoły rodzenia. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym ciążę, a wybór konkretnej placówki dodatkowo omów z koleżankami, które są już matkami lub sprawdź opinie w internecie.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, czas udać się na badania prenatalne pod kątem wad genetycznych.
Nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy? Nie ma w tym nic złego, o ile poprzestaniesz na jednej lub dwóch filiżankach słabej kawy dziennie.
Nadmiar kofeiny może odwodnić organizm i wypłukiwać wapń, który jest budulcem kości i zębów, więc jest niezbędny dla Twojego dziecka.
Pamiętaj, że kofeina znajduje się także w gazowanych napojach, jak cola oraz w herbacie.
Jaką rolę odgrywają składniki mineralne podczas ciąży - przeczytaj artykuł: Składniki mineralne dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?
W 13. tygodniu ciąży nadal możesz odczuwać zmęczenie. Typowe dla tego okresu jest tzw. ciągnięcie w pachwinach.
Masz poczucie, że Twój organizm inaczej niż do tej pory reaguje na zmianę temperatury? Pomimo chłodu na zewnątrz jest Ci ciągle ciepło? To możliwe, dlatego ubieraj się na cebulkę, by w każdej chwili móc czuć się komfortowo. Staraj się również nosić ubrania z naturalnych tkanin, które nie podrażnią Twojej skóry. Dzięki temu unikniesz wychłodzenia lub przegrzania.
Jeśli ćwiczysz, skonsultuj z lekarzem i trenerem, jak ma wyglądać Twój plan ćwiczeń, by przynosił Ci korzyść i nie zagrażał dziecku.
Na pewno powinnaś zrezygnować z czynności, które wymuszają gwałtowny wydech przy zamkniętych ustach i nozdrzach (np. podczas podnoszenia ciężarów). Może to spowodować niebezpieczny wzrost ciśnienia krwi. Sprawdzą się natomiast: joga, pływanie, spacery.
Poznaj najodpowiedniejsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży – przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży
Praktyczna porada: przygotuj się na to, że przewidywany termin porodu może się zmienić: poród może nastąpić wcześniej niż planujesz lub może się opóźnić.
Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku - dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży - dlaczego szkodzi?
13. tydzień ciąży to koniec 3. miesiąca.
Tak, jeśli maluch dobrze się ustawi.
Badanie USG na tym etapie jest bardzo ważne. Umów się na wizytę jak najszybciej.
Na brzuchu może pojawić się linia negra. To efekt podwyższonego progesteronu.
Lekarz podczas USG wyklucza wady genetyczne.
Tak, dziecko ma wykształcone zewnętrzne narządy płciowe, ale mogą być widoczne tylko na dobrym aparacie.
Brzuch na tym etapie staje się coraz bardziej wypukły, ale nie wygląda jak typowy ciążowy brzuszek.
Płeć możesz poznać podczas badania USG, jak i genetycznego np. Pappa lub Nifty.
Brzuch może być większy o kilka cm niż przed ciążą.
Dziecko bardzo intensywnie się porusza przez cały czas, jednak zanim to poczujesz minie jeszcze trochę czasu.
Najczęściej badanie wykonuje się przez brzuch.
Jeśli lekarz ma nowy i dobry sprzęt USG, można wstępnie ustalić płeć dziecka.
CRL na tym etapie wynosi od 65 do 78 mm.
Dziecko ma ok. 6,5 cm. Tyle, co brzoskwinia!
Plamienie może pojawić się po seksie lub badaniu dopochwowym. Jeśli wydzieliny jest dużo, pojawiły się ból lub krew, zgłoś się do lekarza.
Dziecko ma wykształcone rysy twarzy i meszek na skórze.